Zprávy

Domov / Zprávy / Novinky z oboru / Single Mode vs Multimode Fiber: Základní rozdíly, vzdálenost a jak si vybrat

Single Mode vs Multimode Fiber: Základní rozdíly, vzdálenost a jak si vybrat

Síťový inženýr plánující 600metrovou páteřní trasu kampusu čelí známému rozvětvení: jednorežimové nebo vícevidové vlákno? Odpověď není o tom, která technologie je abstraktně lepší. Jde o přizpůsobení kabelu délce linky, cílové šířce pásma a rozpočtu, který můžete obhájit finančnímu týmu. Krátká verze: zvolte jeden režim pro dlouhé venkovní běhy a pro propojení, která musí přežít několik cyklů upgradu; zvolte multimode pro krátké, předvídatelné vnitřní linky, kde dnešní optika přináší nejnižší náklady na port.

Obě řady vláken vyrábíme v našem závodě v Nantongu a chyby při výběru, které vidíme od kupujících, obvykle pocházejí z porovnání pouze ceny za metr a ignorování ceny transceiveru, limitů vzdálenosti a cesty upgradu. Tento průvodce vás provede fyzickými rozdíly, reálnými čísly a nákupními rozhodnutími, která následují.

Co vlastně odděluje Single Mode a Multimode Fiber

Oba typy vláken sdílejí stejný průměr pláště 125 mikronů, takže zvenčí vypadají téměř identicky. Významným rozdílem je jádro, skleněná dráha, kudy se šíří světlo. Jednovidové vlákno má jádro zhruba 8 až 10 mikronů, typicky 9 mikronů pro G.652D, což je dostatečně úzké, aby umožňovalo pouze jednu světelnou dráhu. Vícevidové vlákno má jádro 50 mikronů (OM2 až OM5) nebo 62,5 mikronů (OM1), což umožňuje stovkám režimů odrážet se podél jádra pod mírně odlišnými úhly.

Tyto extra režimy vytvářejí modální rozptyl. Když mnoho světelných paprsků prochází různými cestami, některé dorazí k přijímači dříve než jiné a puls se rozšiřuje. Za určitou vzdáleností se rozšířené pulsy překrývají natolik, že přijímač již nedokáže rozlišit 1 od 0. To je důvod, proč má multimódové vlákno strop tvrdé vzdálenosti a tento strop je stanoven fyzikou, nikoli kvalitou kabelu.

Volba světelného zdroje se řídí stejnou logikou. Jednomódové systémy používají laserové vysílače na 1310 nm nebo 1550 nm, které vstřikují koherentní úzký paprsek. Multimódové systémy používají lasery s povrchem emitující vertikální dutinu (VCSEL) nebo LED při 850 nm nebo 1300 nm, které jsou levné, ale produkují širší, méně koherentní paprsek. Praktický důsledek je přímý: jeden režim dosahuje desítky kilometrů při vysokých přenosových rychlostech, zatímco multimód se měří ve stovkách metrů.

Jediný režim vs multimód na první pohled

Oba typy vláken používají 125mikronové opláštění, ale velikost jádra a světelný zdroj vytvářejí velmi odlišné limity vzdálenosti a šířky pásma.
Parametr Single Mode Multimode
Průměr jádra 8-10 mikronů (typicky 9 mikronů) 50 mikronů (OM2-OM5) nebo 62,5 mikronů (OM1)
Světelný zdroj Laser, 1310 nm / 1550 nm VCSEL nebo LED, 850 nm / 1300 nm
Typický dosah při 10 G Do 40 km a dále Až 300-550 m v závislosti na třídě OM
Modální disperze zanedbatelné Dominantní omezovač vzdálenosti
Typické aplikace Páteř kampusu, metro, telekomunikace, OPGW, FTTH Datové centrum, LAN, stoupačka budovy, rack-to-rack
Relativní cena za metr Středně vyšší Nižší
Potenciál upgradu Podporuje 400G a 800G na velký dosah Vzdálenost se zmenšuje na 40G, 100G a více

Jednorežimové vlákno: Vytvořeno pro vzdálenost a růst

Jednorežimové vlákno je výchozí volbou pro jakékoli spojení, které protíná kampus, město nebo region. Jeho útlum je zhruba 0,4 dB na kilometr při 1310 nm a 0,2–0,3 dB na kilometr při 1550 nm, což znamená, že dobře sepnutý spoj může ujet 10, 20 nebo dokonce 40 kilometrů bez regenerace. Specifikace ITU-T G.652D pokrývá dnes nejrozšířenější jednovidové vlákno a je to vlákno používané ve většině venkovních kabelů s volnými trubkami, OPGW a ADSS instalací.

V rámci jednoho režimu uslyšíte dvě označení. OS1 je vnitřní varianta s pevným bufferem s konzervativnějšími limity dosahu, zatímco OS2 je venkovní varianta s volnými trubicemi, která podporuje přenos v plném spektru a delší rozpětí. Pro venkovní páteřní práci je standardem OS2 v gelem plněném, vodou blokovaném kabelu. Pro stoupačky a místnosti s vybavením je praktičtější OS1 v nehořlavém těsném plášti.

Argument upgradu je zde silný. Když je jednorežimové spojení postaveno s vláknem G.652D, budoucí změna z 10G na 100G nebo 400G obvykle vyžaduje pouze výměnu optiky na každém konci, nikoli tahání nového kabelu. To je důvod, proč energetické společnosti a telekomunikační operátoři nadále instalují jednotný režim pro nové trasy na dlouhé a střední vzdálenosti. Chcete-li pochopit, odkud pocházejí limity dosahu, podívejte se na našeho průvodce jak daleko může vést optický kabel .

ITU-G.652D Single-Mode Optical Fiber for Long-Haul Links Jednomódové optické vlákno ITU-G.652D pro dlouhé spoje Toto vlákno splňuje standard G.652D a podporuje budoucí upgrady z 10G na 400G pouze výměnou optiky. Nízký útlum při 1310 a 1550 nm jej předurčuje k použití v oblasti veřejných služeb a telekomunikací. Zobrazit produkt →

Multimode Fiber: Optimalizováno pro krátké, rychlé linky

Vícevidové vlákno zůstává tahounem datových center a podnikových sítí LAN, a to z dobrého důvodu: je levnější na metr a jeho optika je historicky levnější, protože výroba VCSEL je méně složitá než jednovidové lasery. V rámci rodiny OM se rozdíly týkají šířky pásma a dosahu.

  • OM1: 62,5mikronové jádro, určené pro LED vysílače, podporuje 1G do cca 300 m; 10G je praktické na pouhých 33 m.
  • OM2: 50mikronové jádro, vylepšená šířka pásma, 10G na přibližně 82 m.
  • OM3: 50mikronové laserově optimalizované jádro, 10G až asi 300 m, 40G/100G až asi 100 m.
  • OM4: 50mikronové vlákno optimalizované pro laser, 10G až asi 550 m, 40G/100G až asi 150 m.
  • OM5: 50mikronové širokopásmové vlákno, podporuje krátkovlnné multiplexování s dělením vlnové délky, navržené pro rozšíření dosahu 100G.

Vzorec je jasný: každý krok po žebříčku OM získává větší šířku pásma, ale dosah při vysokých rychlostech zůstává v rozsahu 100–500 metrů. Díky tomu je multimode ideální pro propojení rack-to-rack, sítě úložišť a páteřní sítě budov, kde jsou vzdálenosti krátké a předvídatelné. Díky tomu je také ekonomičtější volbou, když celá síť žije v jedné budově.

Jak si vybrat: Vzdálenost, rozpočet a zajištění budoucnosti

Začněte s nejhorší délkou spojení ve vašem síťovém plánu, nikoli s průměrem. Pokud jakékoli trvalé spojení přesahuje 300 metrů, je bezpečnějším voláním jednoduchý režim. Pokud je každé spojení uvnitř budovy nebo datového centra, méně než 150 metrů a je nepravděpodobné, že se bude pohybovat, multimode OM3 nebo OM4 zajistí nejnižší celkové náklady.

Srovnání rozpočtu není jen cena kabelu. 10G multimódový transceiver stále stojí méně než 10G singlemodový transceiver při stejné rychlosti, i když se tento rozdíl v posledních letech zmenšil. Na 400G a více dominuje jednorežimová optika, protože multimódový dosah při těchto rychlostech klesá na desítky metrů. Pokud je váš plánovací horizont pět až deset let, jeden režim chrání investici do kabelové továrny a zároveň vám dává svobodu později měnit rychlosti.

Konstrukce kabelu je důležitá stejně jako třída vláken. Venkovní běhy potřebují volné trubky, vodotěsné konstrukce jako GYTS nebo GYTA, které tolerují výkyvy vlhkosti a teploty. Vnitřní běhy potřebují pevně tlumené, nehořlavé pláště, které splňují stavební předpisy a umožňují těsné ohyby. Když síť zahrnuje obě prostředí, konvenční odpovědí je jednorežimová venkovní páteř zakončená do jednorežimových vnitřních pigtailů s přechodovým bodem na vstupu do budovy. Tento hybridní přístup udržuje těžko nahraditelný venkovní segment odolný vůči budoucnosti.

GYTS Outdoor Stranded Loose-Tube Cable with Water Blocking GYTS Venkovní lankový kabel s volnými trubkami s vodním blokováním Tento kabel, navržený pro venkovní prostředí, se vyznačuje ocelovo-polyetylenovým vázaným pláštěm, mazivem zabraňujícím vodě a strukturou lankové volné trubky. Odolává výkyvům vlhkosti a teplot a zajišťuje spolehlivý dlouhodobý výkon. Zobrazit produkt →

Pro podrobnější rozpis toho, jak se vzájemně ovlivňují výkon kabelu, vzdálenost a prostředí, naše kompletní průvodce výběrem prochází kompromisy.

Praktické úvahy o nákupu

Před zadáním objednávky přiřaďte každý transceiver a propojovací kabel třídě vláken, kterou určíte. Transceiver 10G SR na OM4 pracuje do asi 400 metrů, ale stejný transceiver na OM3 je omezen na 300 metrů. Jednorežimové systémy postavené na G.652D pracují s optikou LR a ER bez ohledu na to, zda je kabel označen jako OS1 nebo OS2, pokud je lesk konektoru a kvalita spojů správná.

Vyžádejte si data testu útlumu pro každý buben. Renomovaný dodavatel poskytuje na vyžádání údaje o útlumu na kilometr a trasování OTDR. Zkontrolujte, zda kabel splňuje příslušnou normu pro váš region a aplikaci, a potvrďte, že materiál pláště vyhovuje prostředí instalace: PE pro venkovní zakopání nebo potrubí, LSZH pro vnitřní stoupačky a specializované pláště pro vzdušné prostory nebo oblasti náchylné k hlodavcům.

U vnitřní strukturované kabeláže je snazší ukončit a vést kabely s těsným vyrovnávací pamětí přes stoupačky než konstrukce s volnými trubkami. Mnoho projektů datových center kombinuje multimódovou zónu OM4 nebo OM5 s jednorežimovou páteří, což je legitimní návrh, pokud k přechodu dojde na propojovacím panelu a dva typy vláken nejsou nikdy spojeny přímo.

Indoor Tight-Buffered Fiber Optic Cable for Riser Routing Vnitřní těsný optický kabel pro vedení stoupaček Tento kabel s pevným nárazníkem nabízí jednotný průměr, dobrou odlupovatelnost, zpomalení hoření a stabilní teplotní výkon. Zjednodušuje zakončení ve vnitřní strukturované kabeláži a vyhovuje normám YD/T901-2009 a IEC60794-1. Zobrazit produkt →

Žádný typ vlákna nezvítězí v každé situaci. Multimode je nejekonomičtější řešení pro krátká a stabilní spojení uvnitř budov a datových center, zvláště když je rozpočet na optiku napjatý a délky spojení jsou známé. Jediný režim je bezpečnější odpovědí na cokoli, co protíná kampus, silnici nebo město, a pro jakoukoli síť, u které očekáváte upgrade nad 100G. Nejprve zmapujte délku spojení v nejhorším případě, nastavte cílovou šířku pásma na dalších pět let a poté vyberte třídu vláken, která pokrývá obojí. Tato sekvence vám ušetří nákladné přepojování kabelu uprostřed projektu.